מהי הצפנת נתונים
חיפוש

מהי הצפנת נתונים

הצפנה היא קיצור של אבטחת נתונים ופרטיות באינטרנט, כאשר אנו שולחים את הנתונים שלנו למחשב אחר באינטרנט, אנחנו צריכים להצפין את הנתונים האלה כדי להבטיח שהם בטוחים ומאובטחים.

ברגע שאתה שולח נתונים משיחות קוליות, צ'אט, דואר אלקטרוני או אפילו שימוש בכרטיס אשראי באינטרנט, כל הנתונים האלה עשויים חשופים ועשויים לגנוב אותם, לכן אנחנו צריכים להשתמש בהצפנה בעת ביצוע פעולות רגישות באינטרנט.

הצפנה כרוכה בהמרת נתונים לחלקים, כך שלא ניתן לכל צד לקרוא את החלקים הללו ולהבין למה הם מתכוונים. כאשר נתונים אלה מגיעים לנמען, נתונים אלה משתנים לצורתם המקורית ומובנים שוב. תהליך זה נקרא פענוח אחרון.

במילים אחרות, יש נתונים מוצפנים ויש נתונים לא מוצפנים. המנגנון של המרת נתונים אלה ממוצפן ללא מוצפן ולהיפך נקרא אלגוריתם ההצפנה.

מהי הצפנת נתונים בין מחשבים
מהי הצפנת נתונים בין מחשבים

מפתח ההצפנה משמש בקוד הצפנה להצפנת נתונים, וגם כאשר רוצים לפענח את הנתונים זה דורש את מפתח ההצפנה הנכון על מנת לפענח את הנתונים.

רק החברה בעלת המפתח הנכון היא זו שיכולה לקבל את הנתונים המקוריים. שים לב שהקוד הוא מחרוזת ארוכה מאוד של תווים.

הצפנה סימטרית והצפנה אסימטרית

אני אסביר את השיטות האלה בצורה הבאה לדוגמה, אם אתה רוצה לשלוח הודעה לחבר שלך. הודעה זו מועברת באמצעות אלגוריתם ההצפנה, הקוד משמש להצפנה. אלגוריתם הצפנה זה זמין וידוע לכל אחד ועלול לבוא גורם צד שלישי ולדעת מה התוכן של ההודעות האלו, קוד ההצפנה צריך להיות סוד בינך לבין החבר שלך.

מהי הצפנת נתונים בין מחשבים באינטרנט
מהי הצפנת נתונים בין מחשבים באינטרנט

אם אדם שרוצה לדעת את תוכן ההודעה, מסוגל לעלות על ההודעה המוצפנת, אתה לא תוכל לראות הודעה זו רק אם יש לו את מפתח הפענוח. זה נקרא הצפנה סימטרית, שאותו קוד משמש להצפנה ולפענוח משני הצדדים.

זה מהווה בעיה כי הצדדים יש את הזכות לגשת לקוד אשר עשוי להיות דולף על ידי הצד השני, ובכך מסכן את ההודעה.

הצפנה אסימטרית היא הפתרון. שני סוגים של מפתחות משמשים לכל אחד, המפתח הציבורי והמפתח הפרטי, לכל אחד יש את המפתח הציבורי, המוכר לכולם, המפתח הפרטי הוא לך ואף אחד אחר לא יודע אותו. אם המפתחות הציבוריים זמינים לשני הצדדים וזמינים לכל אחד אחר, ניתן להחליף אותם באמצעי תקשורת אחרים, ללא חשש.

Picture of אביחי אהרוני
אביחי אהרוני
עוסק בבניית אתרים וקידום אתרים, באופן מקצועי משנת 2019. היום בעיקר עוסק בשיפור מהירויות אתרי אינטרנט. נָשׂוּי + 3 וגר בפרדס חנה כרכור.

יש כאן עוד מאמרים מעניינים 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *