המדריך המלא למתחילים - מה זה VPS ואיך הוא יכול לעזור לכם?
חיפוש

שרת וירטואלי VPS מה זה ? מדריך למתחילים ל-שרת וירטואלי בענן

הכנתי לכם מדריך יעודי על שרת וירטואלי VPS. המדריך הזה יענה על כל השאלות שלכם על שרתים וירטואלים כמו: מה זה VPS, כיצד VPS יכול להועיל לאתר שלך ומתי כדאי לשדרג לשרת VPS? בוא נתחיל!

מהו שרת וירטואלי פרטי?

ראשית, בואו נגדיר מה בעצם VPS מייצג – שרת וירטואלי פרטי (virtual private server).

במונחים של הדיוט, שרת ייעודי רגיל הוא מחשב רב עוצמה המאחסן את כל הנתונים והקבצים המרכיבים את האתר שלך. כשמישהו מקליד את שם הדומיין שלך בדפדפן האינטרנט שלו, המחשב החזק הזה "משרת" את האתר שלך ושולח את הנתונים למסך של הגולש.

עכשיו לגבי ההיבט הווירטואלי: VPS משתמש בטכנולוגיה וירטואלית כדי לפצל את השרת החזק הראשי שדיברנו עליו למספר שרתים וירטואליים. תחשוב על זה ככה: זה חלק אחד של חומרה פיזית שמתפקדת כמו כמה שרתים נפרדים.

פירוש המילה פרטי הוא בדיוק מה שמשתמע ממנו. השרת הווירטואלי שלך שמור עבורך, כך שלא תצטרך לשתף זיכרון RAM, מעבד או כל נתונים עם משתמשים אחרים.

לדוגמא יש לנו שרת ייעודי שיש לו את הנתונים הבאים:

  • 1000GB SDD
  • 50GB RAM
  • 20 מעבדי CPU

להשכיר את השרת הייעודי לדוגמא עולה 1000 ש"ח לחודש, אבל בטכנולוגיה של שרת וירטואלי VPS ניתן לפצל את זה לכמה שרתים.

לדוגמא רכשו 5 אנשים אחסון בשרת הזה בטכנולוגיית VPS יוצא שכל אחד מהם קיבל כח עיבוד להשתמש בו:

  • 200GB SDD
  • 10GB RAM
  • 4 מעבדי CPU

ובמקום לשלם לשרת פיזי 1000 ש"ח לחודש כל אחד משלם 200 ש"ח לחודש ונהנה מכח עיבוד שמיועד לו.

VPS

איך עובד VPS?

אחסון שרתי VPS מדמה את החוויה של שרת ייעודי למרות שאתה עדיין משתף את השרת הפיזי עם משתמשים אחרים.

ספק אירוח האתרים שלך מתקין שכבה וירטואלית על גבי מערכת ההפעלה (OS) של השרת באמצעות טכנולוגיית וירטואליזציה. הפרדת השרת לתאים בודדים עם קירות וירטואליים, שכבה זו מאפשרת לכל משתמש להתקין מערכת הפעלה ותוכנה משלו.

מכיוון ש-VPS מפריד את הקבצים שלך ממשתמשים אחרים ברמת מערכת ההפעלה, זהו באמת שרת פרטי. המשמעות היא שהאתר שלך חי בתוך מיכל מאובטח עם משאבים מובטחים – חשוב ככה: זיכרון RAM, שטח דיסק, ליבות מעבד וכו'. אינך צריך לשתף שום דבר ממנו עם אחרים כמו בדוגמא למעלה.

שרת וירטואלי בענן

שרת VPS בהשוואה מול אחסון משותף ואירוח ייעודי

כדי להבין באמת כיצד VPS עובד, חשוב להכיר כמה מהיסודות של אחסון אתרים, כולל תוכניות נפוצות אחרות.

1. אחסון אתרים משותף

אחסון אתרים משותף הוא הצורה הנפוצה ביותר של אחסון אתרים ועובד היטב עבור בעלי אתרים חדשים רבים. כשאתה רוכש תוכנית אחסון אתרים משותפת, אתה משתף משאבי מפתח כמו מעבד, זיכרון RAM ושטח כונן קשיח עם בעלי אתרים אחרים המשתמשים באותו שרת.

בואו נשתמש באנלוגיה כדי להקל על הבנת המושג הזה.

חשוב על שרת משותף כעל מתחם דירות גדול, וכל הדירות האישיות מושכרות על ידי בעלי אתרים אחרים. כולכם זקוקים למקום מגורים – ממש כמו קבצי האתר שלכם – אך לצאת לרכוש בית משפחתי ענק יהיה יקר מדי לצרכים שלכם. שיתוף שטחים ושירותים משותפים בגוש הדירות מסייע בהורדת העלויות. וזה נכון גם לגבי אירוח משותף.

עם זאת, ישנם כמה חסרונות לאירוח משותף, בעיקר בגלל שאתה משתף אותו עם אחרים. למשל, אם למישהו אחר בשרת המשותף שלך יש תנועה עצומה, זה יכול להשפיע על ביצועי האתר שלך. עם זאת, אם אתה רק רוצה להציג שיש לך אתר לעסק ואין לך נפח תעבורה עצום, אירוח משותף הוא דרך נהדרת להתחבר לאינטרנט!

שרת vps

2. אחסון שרת ייעודי

אחסון ייעודי הוא ההפך מאירוח משותף. במקום לאגד משאבים (ולשתף את העלויות) עם בעלי אתרים אחרים, יש לך שרת ייעודי אחד ששמור לאתר שלך בלבד.

נשמע נהדר, נכון? המלכוד הוא שזה יקר יותר, אך אתה מקבל שליטה של ​​100% על המשאבים שלך ותוכל להתאים אישית את התוכנה כך שתתאים לצרכים האישיים שלך. חבילת אירוח מסוג זה מתאימה ביותר לאתרים עם דרישות טכניות חזקות. לדוגמה, אירוח ייעודי יכול להיות מתאים לך אם:

  • אתה מקבל כמויות גדולות של תנועה מדי יום.
  • עליך להתקין מערכת הפעלה משלך.
  • אתה מטפל באלפי עסקאות פיננסיות.
  • האתר שלך דורש תוכנה מותאמת אישית.

3. אחסון שרת וירטואלי בענן VPS

אחסון VPS יושב בפשטות בין משותף לייעודי. כשתבחר בשרת וירטואלי בענן VPS, יתקיימו אתרים אחרים באותה חומרה כמו שלך (זוכרים את השרת החזק שעליו דיברנו קודם?).

אבל – וזה ההבדל הגדול – האתר שלך הוא התחום היחיד שהוקצה לתא הווירטואלי הספציפי שלך. וזה אומר שאתה מקבל מערכת הפעלה משלך, אחסון ייעודי, מעבד רב עוצמה, זיכרון RAM ורוחב פס ללא הגבלה.

עם VPS אתה מקבל הרבה מהיתרונות של שרת ייעודי – במחיר סביר. בקיצור, אירוח VPS יכול לתת לך יותר כסף.

מתי כדאי לעבור ל- VPS?

הדרך הטובה ביותר להעריך אם אתה צריך לשדרג לשרת וירטואלי VPS או לא, היא לעשות חושבים באתר שלך. להלן 8 סימנים שמאותתים שהגיע הזמן לעבור לאחסן בשרת VPS וירטואלי.

1. אתה מודאג מביטחון

אם אתה זקוק לתכונות אבטחה משופרות, יכולות ניטור מתקדמות, שטח גיבוי רב יותר, אמינות משופרת לאתר או מתכנן לקחת כל סוג של תשלום מקוון, כדאי לך לשקול VPS. באמצעות VPS, אתה מקבל משאבים אמינים ותוכל לסמוך על תכונות אבטחה מהשורה הראשונה.

2. אתה מתחיל לחוות נפחי תנועה גבוהים

אם רק בנו לך את האתר ואתה לא מקבל תנועה רבה, אירוח משותף הוא הפיתרון האידיאלי. עם זאת, אם קהל הגולשים באתר שלך גדל באופן עקבי, תרצה לשקול לשדרג. אינך רוצה להסתכן בכך שהאתר שלך יפעל לאט או, גרוע מכך, השרת שלך יקרוס מכיוון שהוא לא יכול להתמודד עם התנועה. אם אתה צופה גידול במבקרים, עשה לעצמך טובה ותעבור לשרת וירטואלי VPS.

3. האתר שלך פועל באופן עקבי לאט

אירוח משותף אינו מיועד לאתרים המשתמשים בכמויות גדולות של זיכרון RAM. ככל שהאתר שלך גדל ותוסיף עוד ועוד תוכן, תתחיל לראות ירידה בזמני הטעינה של האתר שלך. ברגע שזה קורה, זה אינדיקציה שאתה ממקסם את הגבולות שלך. שדרוג ל-VPS יאפשר לך לשנות את גודל האתר שלך מבלי שתצטרך לדאוג לזמני טעינה איטיים.

4. יש לך חנות מקוונת

הרגע בו אתם מתכננים להפעיל חנות מקוונת הוא הרגע שעליכם לשדרג את תוכנית האירוח שלכם. למה? מכיוון שעם VPS, יש לך שרת וירטואלי בענן מאובטח וייעודי שבו יש סיכוי גבוה יותר שהאתר יטען ויפעל יותר מהר בהרבה מאתרים אחרים.

5. עליך להתקין תוכנה מותאמת אישית

אירוח משותף נהדר לבעלי אתרים שבונים את האתר שלהם באמצעות WordPress או מערכות ניהול תוכן נפוצות אחרות. עם זאת, אם תגיע לנקודה בה אתה צריך להתקין תוכנה מותאמת אישית, להשתמש בתצורת שרת מותאמת אישית או לעסוק בכל תכנות מתקדם אחר, אז תרצה אפשרות אירוח שמעניקה לך שליטה רבה יותר.

באופן דומה, מספר תוכניות חיובים, הנהלת חשבונות ותוכניות אחרות דורשות זמינות שרתים מסביב לשעון וכן אינטרנט מהיר. כדי להריץ יישומים אלה בהצלחה, תזדקק לשרת VPS או שרת ייעודי.

אם אתה פועל בשרת משותף, תיתקל בתסכול רק כאשר אתה לומד שאסור לבצע פעולות מתקדמות או שאין לאפליקציות את התמיכה הדרושה לתפקוד תקין. במקום להתמודד עם בעיה פוטנציאלית זו, שדרג לאחסון VPS וקבל מיד יותר שליטה בפעולות שאתה יכול לעשות באתר שלך.

6. אתה מפעיל שגיאות שרת

האם אתה נתקל בשגיאות "שירות לא זמין", שגיאות 500 כלשהן או "שגיאת שרת פנימית" לעיתים קרובות? כשאתה רואה שגיאות, סביר להניח שגם הלקוחות הפוטנציאליים שלך. אמנם אתה יכול לפתור בעיות כאלו, אך פשוט אין מקום לשגיאות שרת אם אתה מנהל עסק מקוון. הקדימו בעיה זו על ידי שדרוג לשרת VPS.

7. אתה בתקציב מוגבל

אמנם נכון שחבילת אחסון ייעודית יכולה לטפל בבעיות רבות ברשימה זו, אך חשוב לזכור שתוכנית אחסון ייעודית היא אפשרות יקרה בהרבה. אם אתה צריך לשפר את רוחב הפס שלך, להגביר את האבטחה ולקבל יותר זיכרון RAM, האפשרות המשתלמת ביותר היא לבחור באחסון שרתי VPS.

8. אתה בונה אתרים ללקוחות שלך

האם זה חלק מהתפקיד שלך לבנות אתרים עבור הלקוחות שלך? באמצעות VPS, אתה יכול לארח מספר בלתי מוגבל של תחומים ובכל זאת לוודא שיש לך מספיק זיכרון RAM לכל אתר כדי לפעול כראוי.

כיצד לבחור את תוכנית אירוח ה-VPS הטובה ביותר לאתר שלך?

עכשיו שאתה יודע מה זה שרת VPS ומתי כדאי לשדרג, בואו נדבר על מה שעושה אחסון VPS וכיצד למצוא את ספק אחסון האתרים הטוב ביותר.

בניהול עצמי לעומת שירותים מנוהלים

בבחירת אירוח VPS, לרוב עומדות בפניך שתי אפשרויות תכנית: שירות בניהול עצמי או שירות מנוהל.

ניהול עצמי – עליך להכיר את ניהול השרתים, פתרון בעיות וניהול היישומים, התוכנות והשירותים המותקנים ב-VPS שלך אם תבחר בשירות בניהול עצמי.

שירות מנוהל – אם אינך מכיר את כישורי הניהול הללו או שאתה רק רוצה שחברת האחסון שלך תטפל בזה עבורך, אז הבחירה בשירות מנוהל היא הדרך הטובה ביותר עבורך.

מערכת לינוקס / וינדוס בשרת VPS ?

אתה עשוי לחשוב שעצה זו נכנסת לקטגוריה הברורה מאליה, אך כדאי לשתף אותה: ודא שחבילת האירוח שתבחר תואמת למערכת ההפעלה שלך. למשל, אני לא מציע אחסון אתרים עם מערכת וינדוס, מכיוון שרוב המשתמשים שלנו מעדיפים להריץ מערכת לינוקס וגם היא עובדת הכי טוב.

מערכת WHM שרת VPS

מהימנות וזמני עבודה גבוהים חשובים לשרת VPS

על שירות אירוח ה- VPS שתבחר צריך להיות בעל דירוג זמן עבודה של 99.5% ומעלה. כל דבר נמוך יותר פשוט לא מקובל.

חומרה עדכנית וטובה לשרת הVPS שלך

כשאתה רוכש חבילת אחסון VPS, ודא שספק השירות שלך מציע את החומרה העדכנית והגדולה ביותר, כולל כונני SSD – טכנולוגיית האחסון המהירה ביותר. SSD עוזר להפעיל יישומים בשרת בצורה הרבה יותר מהירה.

תמיכת לקוחות 24/7

כשמדובר בזה, אתה פשוט לא יודע מתי תחווה קריסה באתר או בשרת. אז וודאו שאתם רוכשים חבילת אחסון VPS מחברה המציעה תמיכת לקוחות 24/7.

שירות גיבוי

דמיין שאתה משחזר את האתר שלך כשמשהו משתבש ואתה מאבד הכל בגלל ששכחת לעשות גיבוי לאתר שלך. זהו אירוע שכיח מדי, וזה יכול לעלות לך כסף, זמן ויותר מכמה שערות לבנות. וודא שכשאתה רוכש שירות אחסון VPS, אתה בוחר חברה שתומכת בגיבויים.

מוכן לשרת הפרטי שלך?

כל הכבוד קראת עד הסוף את המדריך הזה? ובכן, טפח לעצמך על השכם מכיוון שאתה לא מתחיל ב-VPS! והפכת למבין מה זה שרת וירטואלי בענן VPS ואיך הוא פועל.

לסיכום: אם האתר שלך גדל ומתחיל למשוך תשומת לב ראויה, תרצה שהביצועים שלו יישארו בקצב טוב. וזה אומר שהגיע הזמן להגדיל את משאבי האתר שלך באמצעות שדרוג.

אמנם אחסון VPS הוא יקר יותר מתכנית משותפת, אך ההיתרונות של אחסון VPS מעניקים לך שליטה ואיכות אדירה וגם לא מחייבות אותך ברכישה של שרת ייעודי!

Picture of אביחי אהרוני
אביחי אהרוני
עוסק בבניית אתרים וקידום אתרים, באופן מקצועי משנת 2019. היום בעיקר עוסק בשיפור מהירויות אתרי אינטרנט. נָשׂוּי + 3 וגר בפרדס חנה כרכור.

יש כאן עוד מאמרים מעניינים 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *