איך אלקסה עובדת
חיפוש

איך אלקסה עובדת

אלקסה מודדת את הביצועים של האתר עבור כל אתרי האינטרנט האחרים, אנשים נוטים לאהוב מספרים ומתייחסים אליו מכל הבחינות. יוצא מן הכלל לכך בכלל, ואחד המדדים הפופולאריים ביותר, המספק השוואה, דירוג ודירוג מסוג זה, הוא דירוג Alexa המפורסם.

היסטוריה של אלכסה

נוסדה בשנת 1996, אלקסה היא חברה בת של קבוצת אמזון שבקליפורניה (שנרכשה על ידי אמזון בשנת 1999), המתמחה במתן נתוני תנועה מסחריים מצטברים באמצעות סרגלי כלים שונים ותוספי דפדפן.

כמה מהדגשים הקודמים של אלכסה כללו מתן מסד נתונים ששימש בסיס ליצירת מכונת ה- Wayback, וכן יצירת מספר מתקני חיפוש (שכעת נפסקו ברובם).

כיום, למרות כל האמור לעיל, השירות המפורסם ביותר הוא ככל הנראה כמובן דירוג Alexa, מדד המדרג אתרים לפי פופולריות, וליתר דיוק, מודד את הביצועים של אתר אינטרנט בשלושת החודשים האחרונים.

מושג הסיווג ומנגנון הפעולה

הפלטפורמה האנליטית אלקסה בודקת את תדירות הביקורים באתרים והופכת את תוצאות התהליך לזמין באופן ציבורי.

דירוג התעבורה של אלכסה משתמש באלגוריתם פשוט כדי לרשום את כמות התעבורה למשתמשים שהתקינו והתקין את סרגל הכלים Alexa.

על פי אתר האינטרנט שלה, אלכסה שמרה נתונים על התנהגות גלישה ביותר מ- 300 מיליון דפי אינטרנט.

בעת חישוב התנועה נלקחים בחשבון מספר משתנים וגורמים כגון תצוגות דף וגישה.

טווח הגעה מתייחס למספר המשתמשים שמבקרים באתר מסוים ביום אחד, וכפי שהשם מרמז, תצוגות דף הן מספר הפעמים שמשתמשים רואים דף מסוים, ויש לזכור שמשתמש שמבקר באותו אתר מספר פעמים ביום, נספר פעם אחת רק אחד.

כדי להתחיל לנצל את החוויה ולהצטרף לקבוצת המבקרים הייחודית של אלכסה, פשוט התקן את התוסף Alexa בדפדפן שלך, שיציג לך את כל הפרטים על כל אתר שאתה מבקר באמצעות אותו דפדפן, ובמקביל שלח את נתוני התנועה שלך לשרת מרכזי. כתובת ה- IP שלך רשומה, יחד עם כתובת האתר של האתר בו ביקרת.

אלגוריתם הניתוח ועבודה מתקן הטיות רבות אפשריות, מנסה לפצות על מבקרים שאולי לא נמנים עם לוח המחוונים של Alexa (גורם שלא תמיד ניסית לספוג) ואז מנרמל את הנתונים על סמך המיקום הגאוגרפי של המבקרים.

סקור את הדירוג של אתר ב- Alexa

למעשה, זהו החלק הקל בתהליך, עקוב אחר הפעולות הבאות:

  1. כנסו לאתר הרשמי של אלכסה https://www.alexa.com/siteinfo
  2. הקלד את כתובת האתר.
  3. קבל תוצאות – לחץ על Enter או על סמל Find ותקבל את דירוג האתר בהשוואה לאחרים.
  4. גלילה מטה בדף התוצאות חושפת מספר אינסופי של ערכים מעניינים אחרים, כגון שיעור פעילות, צפיות יומיות למבקר, זמן יומי באתר, אחוז תנועת חיפוש, דמוגרפיה שונה, עם רשימה של אתרים קשורים, ואפילו מהירות האתר, או זמן טעינת העמוד.

אפשרות למניפולציה והונאה

על פי מנוע החיפוש, ניתן לתפעל את הדירוג של אלקסה לאתר באמצעות יצירת פונקציית JavaScript לאיטציה דרך קבוצה של כותרות עמודים מאתר האינטרנט.

החוכמה היא להפוך כל כותרת לפתוח בחלון נפרד, ואז להפעיל מחדש את הפונקציה מההתחלה ברגע שהיא מגיעה לסופה.

כך אנשים מסוימים מתמרנים את הדירוגים מבלי לייצר תנועה פיזית רבה יותר.

הבהרה

אלקסה מתחשבת בנתונים ממשתמשי סרגל הכלים שלה, כך שהתוצאות עשויות להיות יחסית יחסית: סרגל הכלים אינו מותקן לכולם, מה שמסביר מדוע ישנם מיליוני אתרים שאולי אינם מדורגים טוב, למרות המספר הגדול של של ביקורים.

אלכסה לא מפרידה בין דומיינים ודפי משנה בכתובת האתר הראשית, שכן רק תנועה לדומיין ברמה העליונה נספרת, מה שעלול לגרום למעט אי דיוק.

בקיצור, לדירוג של אלכסה יש יתרונות וחסרונות, אך הם בכל זאת תמריץ חשוב מבחינת ביצועים ומדידות על בסיס עיקרון התחרותיות.

Picture of אביחי אהרוני
אביחי אהרוני
עוסק בבניית אתרים וקידום אתרים, באופן מקצועי משנת 2019. היום בעיקר עוסק בשיפור מהירויות אתרי אינטרנט. נָשׂוּי + 3 וגר בפרדס חנה כרכור.

יש כאן עוד מאמרים מעניינים 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *