מה זה IT ומה המומחיות שלו
חיפוש

מה זה IT ומה המומחיות שלו

אז מה זה IT ? יש הרבה אנשים שחושבים שתפקיד ה- IT הוא לתקן מחשבים, או לשנות רשתות לתקשורת בין מכשירים באמצעות האינטרנט, אך זו תפיסה שגויה.

IT הוא תחום גדול מאוד, וכולל הרבה דברים שרק מעט ידוע עליהם.

אביחי אהרוני נותן שירותי IT ותמיכה מרחוק ליצירת קשר חייגו: 054-9006307

פתרונות מחשוב לעסק: שירותי IT, פתרונות תקשורת, ניהול שרתים, טכנאי מחשבים, מכירת ציוד היקפי. הקמת תשתיות תקשורת למחשבים ועוד שירותי מחשוב מתקדמים ביותר. לפרטים צרו איתנו קשר עוד היום. יחס אישי לכל לקוח. מגוון שירותי מחשוב לעסק. זמינות גבוהה. תחזוקת שרתים.

זו הסיבה שיש אנשים רבים שמתעניינים בתחום ה-IT, בין אם הם בעלי חברות או מוסדות שמעוניינים להסתמך על טכנולוגיה זו, או אנשים רגילים שרוצים לפתח את כישוריהם ולשפר את חיי היומיום שלהם.

אם אתם מחפשים מידע בנוגע לתחום טכנולוגיית המידע על מנת לקבל עבודה ספציפית, או בכדי לדעת את הכישורים הנדרשים בתחום זה על מנת לשפר את עצמכם, או אפילו מבחינת תרבות וידע, אז אתם במקום הנכון.

במאמר זה תוכלו למצוא את כל מה שצריך בכדי לדעת מה זה IT, מהן ההתמחויות השונות שלו, והכישורים הנדרשים בשוק העבודה בכדי להיות מסוגלים לקבל את ההחלטה המתאימה לגבי הקריירה שלכם.

מה זה IT ?

המילה IT היא ראשי תיבות של טכנולוגיית מידע, שהיא כל מה שקשור בפיתוח, תחזוקה ושימוש בחומרת מחשב במערכות, תוכניות ורשתות שונות לעיבוד נתונים.

נתונים אלה הם מידע אודות עובדות ספציפיות, או מספרים סטטיסטיים ספציפיים, שנאספים ונשמרים לשימוש בכל עת, או שיש לנתח אותם כדי לסייע בקבלת החלטות.

לכן, כל מה שקשור בייצור החומרה למחשבים, תחזוקת חומרה זו, הכנת מערכות הפעלה ותוכנות שונות (תוכנה), ואז בניית רשתות ומנגנונים לאחסון מידע באינטרנט נכללים ברשימת ה- IT.

המהנדס המבצע פעולות ייצור עבור חלקי מחשב שונים, המתכנת שעובד בפיתוח יישומים ומאגרי מידע, האנליסטים שעובדים עם נתונים ותחזוקת מערכות, ומעצבי רשתות ענק של שרתים ואחסון מידע – כולם עובדים בתחום ה- IT.

אני חושב שעכשיו אתה מודע לגודלו של שדה ענק זה, מסיבה זו מדענים רבים רואים כי תחום זה קיים מאז ימי קדם, ואפילו מאז ימי הפרעונים שהסתמכו על שיטות חכמות מאוד לאגור מידע ולנתח אותו.

ההתמחויות החשובות ביותר בתחום ה-IT בעולם

בגלל ההשפעה החזקה שיש לתחום הזה על חיי היומיום האנושיים, מכיוון שאנו מסתמכים בעיקר על מחשבים כמעט בכל תחומי החיים, צצו הרבה התמחויות, והענפים הנמצאים תחת טכנולוגיית המידע.

בחלק הבא, אראה להם את ההתמחויות החשובות ביותר בתחום ה-IT ואענה לכם על השאלה מה זה IT ? את הכישורים הנדרשים בכל תחום, וכמה מידע חשוב שעליכם לזכור.

תכנות

למתכנתים תפקיד חשוב מאוד בתהליך בניית מערכות ותוכניות גדולות ומורכבות יחסית, כמו מערכות הפעלה (Windows – Linux – Mac), הדורשות ידע נרחב בכללי מדעי המחשב.

המתכנת הוא האחראי לתיקון ליקויים, סקירת הקודים הכתובים של כל מערכת או יישום כלשהו, ​​והבטיח שהם קשורים למערכות אחסון נתונים אמינות בארגון או בחברה.

זו הסיבה שהתמחות זו דורשת ידע בשפות תכנות בסיסיות ומורכבות יותר כמו C ++ ו- Java, מכיוון ששפות אלה הן אלה שעליהן מסתמכים מדעני המחשבים בפיתוח שפות תכנות מודרניות, כך שכל מתכנת שמסוגל להבין אותן היטב.

כמו כן, על מתכנתים להכיר את הכללים המתמטיים והסטטיסטיים המשמשים, כמו אלגוריתמים בסיסיים, כך שיוכלו לבצע פעולות לוגיות מורכבות.

לשם כך תגלה שחברות ענק כמו גוגל ומיקרוסופט מסתמכות על מתכנתים לבנות ולפתח תוכניות ומערכות מורכבות, כמו דפדפני האינטרנט שבהם אתה משתמש, או תוכניות של Microsoft Office.

התמחות זו נובעת מפונקציות רבות, אך החשוב ביותר הוא מהנדס תוכנה ואדריכל מערכות, וישנן עבודות אחרות התלויות באיכות שפות תכנות ומסגרות (מסגרות) אשר מסתמכות על ביצוע משימות ספציפיות.

פיתוח אינטרנט

מפתחי אתרים אחראים לבנות את התוכנה הפשוטה ביותר, בין אם תלוי במערכות הפעלה זמינות, ובין אם באמצעות יישומי אינטרנט ותסריטים.

התמחות זו תלויה בהכרת הדרישות של המשתמשים, והמכשולים העומדים בדרכם על מנת להשיג מטרה ספציפית, ואז לבנות תוכניות ויישומים העונים על דרישות אלה.

מפתחי אתרים צריכים לספק למשתמשים את המידע הדרוש להם בכדי להיות מסוגלים לטפל ביישומים אלה בצורה חלקה, וזו הסיבה שמפתח גדול זה דורש מאמץ רב.

התמחות זו מחייבת ידע בשפות תכנות מרובות כדי לבחור את המתאימות לביצוע משימות שונות כגון:

  • HTML ו- CSS לבניית תשתיות אתרים ואפליקציות.
  • שפת Javascript ומסגרות לפעולות לוגיות ויישומים שונים.
  • PHP ו- Python הם רב-שימושיים, במיוחד לבניית בסיסי נתונים.
  • קוטלין וסוויפט לבנות אפליקציות טלפון.

ישנן שפות תכנות רבות בהן ניתן להשתמש, וזה תלוי במשימות הנדרשות, או בסוג המשימה שמפתח האינטרנט מבצע, בין אם הוא אחראי לחלק החיצוני של יישומים ואתרים Front-End, החלק הפנימי Back-End, או שניהם יחד.

בכל פעם שאדם מנוסה ומומחה בתחום זה ויש לו תחומי אחריות רבים, כך הוא עולה ולומד המון דברים, מה שמאפשר לו אפילו לעבור בין רב סרן לאחר, וזה מה שקורה בדרך כלל.

חומרה ותמיכה טכנית

זו המומחיות שכל מי שעובד במילה מכונה "IT", בעיקר בעולם הישראלי, עד כמה שחושבים שההתמחות הזו היא התפקיד היחיד בתחום זה.

התמחות זו מתפקדת לספק תמיכה טכנית למשתמשים ועובדים, אשר אין להם ניסיון וידע בתחום טכנולוגיות המידע בכלל.

לפיכך, התמחות זו אינה מצריכה ידע מעמיק בטכנולוגיית המידע, אולם היא דורשת ידע על היסודות של עבודת מחשבים וחלקי חומרה שונים, כמו גם מערכות הפעלה ותוכנות המשמשות.

העובדים בהתמחות זו הם שירות התמיכה הטכנית שמתקשר איתו ברוב החברות או השירותים הקשורים לטכנולוגיה, והם שירות התמיכה הטכנית ברוב המוסדות והחברות הנשענים על מחשבים ואינטרנט בכלל.

המשימה העיקרית שלהם היא לסייע לכם בתיקון תקלות, ולספק את הדוחות הנדרשים למחלקות הרלוונטיות במקרה של ליקויים או תקלות חוזרות ונשנות על מנת לתקן אותן לצמיתות.

אבטחת IT – אבטחת סייבר

התמחות זו היא זו הנחוצה ביותר לפיתוח מתמשך, מכיוון שיש כל יום חדש בעולם טכנולוגיות המידע. ומכיוון שכולם רוצים לקבל מידע זה, ההתמחות הזו הפכה פופולרית מאוד בעשרים השנים האחרונות.

התמחות זו מסתמכת על הבנת רשתות, מנגנוני מסירת מידע, ידע במדעי המחשב, מנגנוני הצפנה מרובים ושיטות תקשורת בין מערכות הפעלה ותוכניות שונות.

הפונקציות או המשימות הנדרשות בהתמחות זו תלויים במידה רבה ביכולת לנתח מידע ולבצע בדיקות במערכות ותוכניות באופן שוטף.

זה גם רשום על פי הניסיון, ישנם מהנדסי מיגון, כל שעליהם לדעת הוא לסמוך ולהשתמש בתוכנות הגנה שונות וישנה אחת ממשימותיה לעצב אותן תוכנות.

אגב, התמחות זו היא הסיבה העיקרית להיווצרותה של טכנולוגיית הבלוקצ'יין המפורסמת שתכלול יישומי ענק בזמן הקרוב.

הנדסת רשת

התמחות זו נפוצה מאוד ומוכרת מאוד בעולם טכנולוגיות המידע, מכיוון שהיא תלויה בידע מלא במערכות האינטרנט השונות, וכן בחומרה שכל מערכת תלויה בה.

כל זאת על מנת ליצור מסגרת ספציפית להעברת נתונים בין אנשים מכל מוסד או ארגון במהירות ובבטיחות על פי כללים ספציפיים.

לכן תמצאו בוגרי הנדסת תקשורת שהם רוב האנשים שעובדים בתחום זה, מכיוון שהם לומדים רשתות מכל הסוגים, ויש להם את היכולת להתמודד עם כל סוגי החומרה הנחוצים.

מערכות מחשב

התמחות זו תלויה בהבנה מלאה של תחום ה- IT באופן כללי ולכן עליכם לדעת מה זה IT, ולכן היא דורשת ניסיון רב מכיוון שהיא מתייחסת לחומרה, תוכנה, רשתות וכל מערכת חיצונית שכל ארגון קשור למידע.

זו הסיבה שמטפלי מערכת או האחראים עליהם (מנהלי מערכות) מעורבים רבות בהחלטות של ארגון כלשהו, ​​והם כל הזמן מפנים את שאר המחלקות ליישם את המשימות הנדרשות מהם.

משרות הקשורות להתמחות זו נגישות רק לבעלי ניסיון משמעותי באחת או יותר מהתמחויות שהזכרנו קודם, במיוחד ברשת.

כישורי IT בסיסיים באופן כללי – מה זה IT

לא משנה מה ההתמחות שאתה מעוניין בתחום טכנולוגיית המידע (IT), ישנן כמה מיומנויות בסיסיות שצריכות להיות זמינות בכל אדם העובד בתחום זה, לא משנה מה תפקידו, או סוג המשימות הנדרשות ממנו או הענף בו הוא עובד.

מיומנויות אלה נדרשות על ידי כל החברות למנות מישהו בתחום ה- IT מכיוון שהן נחוצות כדי להצליח בתחום זה, ולכן אנו נתייחס לכל אחת מהן בפרטי פרטים.

כישורי תקשורת – מה זה IT

עבודה בתחום ה- IT דורשת שיתוף פעולה רציף, מכיוון שלעתים קרובות כל פרויקט ספציפי שמיושם על ידי צוות גדול ולא פרט אחד לתקשורת זו הוא חשוב ביותר.

לא רק זאת, כל פרויקט או משימה ספציפיים מתבצעים בשיתוף פעולה בין מספר מחלקות באותו ארגון, כמו מחלקת שיווק ויחסי ציבור, ומחלקת מחקר ופיתוח ושירות לקוחות.

זו הסיבה שעובדים בתחום זה צריכים לדעת כיצד להציג את הרעיונות שלהם בצורה שכל אחד פשוט מבין, במיוחד אלה שאין להם רקע טכני בתחום זה.

מיומנויות אנליטיות – מה זה IT

לעתים קרובות דוחות ומידע על תנאי שוק וסקרי דעת קהל מוצגים למשתמשים או ללקוחות של כל החברות, שכן מיומנות זו של ניתוח נתונים היא חיונית.

מיומנות זו מאפשרת לך לקרוא בין השורות ולהכיר את הצעדים שיש לנקוט כדי לתקן תקלות כלשהן, או לפתח כל תהליך ספציפי כדי להשיג תוצאות טובות יותר.

כישורי יצירה – מה זה IT 

מפתח או מתכנת אתרים ואפילו מהנדס רשת צריך להיות בעל תחושה יצירתית המאפשרת להם לחשוב מחוץ לקופסה ולשים נגיעה טכנית על כל שירות ומערכת מסוימים על מנת שיהיה נוח ושימושי.

זכרו שתפקידם של העובדים בתחום ה- IT הוא להקל על חייהם של אנשים בכלל על ידי שימוש בטכנולוגיה שבידיהם, ואנשים בדרך כלל מעדיפים נגיעות יצירתיות אומנותיות בכל מוצר ושירות כלשהו.

לצורך כך חברות מחפשות תמיד יוצרים שחושבים מחוץ לקופסה, לא אנשים מסורתיים המסתמכים על העתקה והדבקה, או לעקוב אחר מה שידוע ונפוץ בעיוורון.

יכולת לבצע משימות מרובות בבת אחת (ריבוי משימות)

נכון שכל אדם צריך להתמקד במשימה ספציפית בו זמנית על מנת להשלים אותה בהקדם האפשרי, אך ריבוי משימות הוא היכולת לארגן זמן על פי דרישות העבודה.

ישנם פגישות ודרישות מסוימות שעל כל אדם לבצע באופן רציף, ללא קשר לפרויקט עליו הוא עובד, ולכן המיומנות של ארגון זמן ומעבר בין מספר משימות היא מיומנות הכרחית הנדרשת על ידי כל החברות.

מיומנויות לפתרון בעיות – מה זה IT

לכל בעיה שיש לפתור באופן שיטתי יש צעדים מסוימים, וככל שאדם מודע יותר לכלים עליהם הוא תלוי, כך מוקדם יותר הפיתרון לכל בעיה הוא פשוט.

לכן חברות תמיד מבקשות מאנשים שחושבים טוב, ומקבלות את ההחלטות הנכונות במהירות האפשרית כדי להתגבר על מכשולים. מכיוון שבעיות ותקלות מופיעות ללא הרף, ולכן חייבת להיות מערכת שתטפל בהן.

קבלת כישורים אלה בנוסף לידע המדעי הנחוץ במומחיות שתבחר היא הדרך שלך לקבל עבודה בתחום ה- IT.

תחום ה-IT הוא ההווה והעתיד, יש רבים המאמינים שמי שלא יהיה תלוי בטכנולוגיה הנוראה הזו, בין אם בעסק שלו או כאדם מומחה לא יהיה לו מקום בעתיד.

אם אתם מעוניינים בתחום ספציפי מהאמור לעיל, השאירו אותו בתגובות, ואנחנו נציע תוכן מפורט אודותיו וכיצד תוכלו ללמוד אותו באופן מלא, בעתיד הקרוב.

Picture of אביחי אהרוני
אביחי אהרוני
עוסק בבניית אתרים וקידום אתרים, באופן מקצועי משנת 2019. היום בעיקר עוסק בשיפור מהירויות אתרי אינטרנט. נָשׂוּי + 3 וגר בפרדס חנה כרכור.

יש כאן עוד מאמרים מעניינים 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *